Wales Darts – Review – December Edition of DartsWorld Magazine

DECEMBER 2019 DARTS WORLD – WALES REPORT

Around the Welsh Counties;

GWYNEDD

After two away matches Gwynedd are still looking for that first overall win of the season, their October home match versus Nottinghamshire has been re-arrange for mid-November.

The latest setback came when they narrowly lost 19 – 17 on their visit to Kent at the start of November, following on from a 24 – 12 defeat in their opening encounter of this term away at Gwent, however, not to be too despondent with this start both these Counties leading the way at the top of Division 2 after their 3 matches.

Despite being on the wrong end of the final scoreline at Kent only one of the four teams suffered defeat, as the Men’s ‘A’ won 8 – 4 with both ladies challenges ending in draws, however, the difference they could not make up was the 9 – 3 loss of the Men’s ‘B’ side.

The Weekend at the Six in One Club in Tonbridge started with the Welsh ladies sharing the spoils in the ‘B’ encounter with the Gwynedd three wins coming through efforts of Karen Tiller 14.83, Jacky Blanks 16.28 and Emily Mitchell 17.92, but from then on it was a difficult opening day for the Welsh side winning only three more sets against a strong Kent Men’s ‘B’ side which saw three of their players averaging over 28.00 plus. Paul Redmond 24.39, Gwyn ap Tomos 23.04 and newcomer Stuart Butler 21.91 were their three successful throws in a match that Gwynedd fluffed their lines in a couple of sets which were there for the taking that would have made a major difference in the overall match result in the end.

Sunday saw the ladies share the spoils again, which helped the home County to maintain their six sets advantage from the first day, Lisa Hughes 17.89, Gaynor Williams 16.40 and Jac Leggatt 15.38 on the winning mark for the travelling side here.

However, when the Gwynedd Men went board on that second day the made a strong inroads into that Kent lead when the raced into 5 – 0 lead in hour and 10 minutes dropping only one leg in the prosses, after victories for James Dorenbos 26.03, Richard Protheroe 26.72, Paul Redmond 25.05, Gareth Parry 25.69 and Kelvin Ducklin 28.66, but the home side kept their composure to win four out of the last seven sets they required to clinching the three bonus points, that fourth win coming in the final set when their thrower Paul Reid hit a brilliant 32.32 average for his 4 – 0 win, Deian Roberts 25.69, John Downs 24.25 and Peter Ward 26.72 were Gwynedd three other winners in an enthralling contest.

Well, it’s on now to that home encounter with Nottinghamshire on 16/17th November followed by another long trip to Reading this time to play Berkshire at the end of the month.

In the Gwynedd Superleagues, Champions of two seasons ago Conwy Valley Warriors lead the way in Division One of Men’s league with a total of 36 points from 7 matches with Castle ‘A’ Abergele in second spot on 29 points after 6 matches with Foelas ‘A’ Pentrefoelas third on 26 points also from 6 matches.

Porthmadog side Clwb Llyn Bach are the frontrunners in Division Two of Men’s league, with 35 points from their 6 matches, with Anglesey side Gwalchmai Hotel second also with 35 points but from 7 matches, Railway Club Holyhead are in third spot after collecting 28 points from 6 matches.

Kelvin Ducklin of the Caernarfon Rebels has the highest average of 31.31, while Gary Black (Conwy Valley Warriors) holds the fastest leg of 12 darts and Noel Coward (Clwb Llyn Bach) the highest finish of 167.

Foelas Arms Pentrefoelas are in pole position in the Women’s Superleague, after winning 7 of their 9 matches, drawing the other two, which has giving them a total of 39 points, seven points in front of Wellmans Llangefni and Penbont Llanrug who hold second and third spots respectively.

Lisa Hughes (Twthill Caernarfon) has the highest average of 24.24, she also holds the fastest leg of 17 darts with Cerian Prysor (Foelas) and Gaynor Williams (Wellmans). Jacky Blanks (Penbont) has the highest finish of 123.

The 18th Gwynedd Open will be held on Sunday 26th January 2020 at Wellmans Club Llangefni on the Isle of Anglesey (sponsored by the Wellmans Club in conjunction with Red Dragon) with a total prize fund of £3,000.00 shared out as follows – Winner – £1,200.00, Runner-up – £500.00, Joint 3rd – £225.00, Joint 5th – £100.00, Joint 9th – £50.00. also, Furthest Ladies prize of £50.00. Entry Fee £10.00.

GWENT

Inspirational Rhian Griffiths helps flawless Gwent stay on top of British Inter-Counties Championship Division Two, WALES star Griffiths led from the front as Gwent continued their excellent start to the British Inter-Counties Championship season with a 23-16 victory over Surrey to maintain their perfect record and remain top of Division Two.

Rhian Griffiths – A 30+ average and a superb record for Gwent.

Griffiths, from Ebbw Vale, showed her international class with a stunning 30.67 average in a 3-0 win to get Gwent up and running on day two of the match.

The hosts led 11-7 overnight in Hafodyrynys after the B teams had come out on top on day one.

Brynmawr’s Jackie Norman won the ladies’ player of the match award for her triumph, while there were also wins for Newport duo of Mandy Cosslett and Megan Vodden and Golddiggers Ceri Stephens to secure a 4-2 victory against strong opposition.

The men followed up the ladies’ achievements despite losing the opening three matches of their tie.

Stephen Cake, Paul Linwood, Paul Cosslett, the returning Corey Evans and debutant Mike Fleet dominated their opponents to claim a 7-5 win and take the B team top of their respective division.

Gwent took a four-point advantage into day two and it was on-fire Griffiths who inspired all 18 women men in the A team’s victories.

With Griffiths claiming the all-important opening point of the day, Tracey Hickey followed up her superb midweek Super League success with another solid performance in a 3-2 win.

The other Gwent ladies played well, although a talented Surrey outfit narrowed the overall gap to just 13-11 heading into the men’s A games.

It was the two best men’s A teams going head-to-head, and Gwent’s Ryan Palmer, Alec Small and Bryan Flew showed incredible mental strength to win three of the fixture’s closest games to see the hosts home. Somerset and Buckinghamshire are eight points further back, Surrey and Berkshire are locked together on 55, while Worcestershire and Suffolk are not far behind them.

Gwynedd currently sit bottom of the 10-county table, five points adrift of ninth-placed Nottinghamshire, who have 16 points to make up on Suffolk. Next up for Gwent is a visit to Ipswich to face Suffolk at the end of November as the journey towards an immediate return to Division One continues.

CHEPSTOW FC continued their unbeaten start to the Gwent Super League season with a comfortable 5-2 home win against second-placed Baneswell.

Jon Worsley, Ryan Palmer, Lee Harris, Sam Cankett and Steve Swallow triumphed to ensure Chepstow keep a seven-point lead at the top of the table over Baneswell and defending champions Pontnewydd.

Pontnewydd, still without the injured Nick Kenny, beat Crumlin Rugby at home with Mark Blandford and Peter Johns the standout players for the hosts.

Another title contender, Aberbargoed, suffered a 5-2 loss at Pontypool, who were inspired to victory by Matthew Kay and Nathan Perry.

The win for the hosts moved them into mid-table as the halfway point in the season approaches, while Aberbargoed slipped to fourth.

Carl Lloyd’s Hafodyrynys, who like Pontnewydd have a game in hand on the leaders, defeated Cwmbran Workies and now sit 13 points off the top spot.

Elsewhere, a fine performance from Tredegar Cons’ Angelo Lao led his side to victory at Talywain, and Brynmawr saw off the Dodger, despite Kyle MacLeod’s superb display against Marcus Hawkins.

Abergavenny returned to winning ways at Chepstow as Chris Harris won the final game of the tie against Les Price to clinch a 4-3 triumph overall.

Gilfach won convincingly at Cross Keys thanks to excellent throwing from Anthony Freeman and Mike Fleet.

Wednesday night’s standout games see Hafodyrynys travel to Aberbargoed, and Baneswell welcomes Pontnewydd, who could have Kenny back in their team.

Golddiggers retained first place in the ladies’ league after a 7-0 whitewash of St Josephs.

The pairings of Tracy Hickey and Ceri Stephens and Sarah Adams and Jade Hickey got the leaders off to a great start, before Adams, Stephens, Jade Hickey and Hayley Matthews won their singles matches.

Julie Moxham was determined to avoid a 7-0 defeat, but Tracey Hickey hit the final double to make it seven of the best for Golddiggers and finish with a 20.38 average.

Cwmbran Rugby Club duos Shannon Chappell and Cerianne England and Janet Edwards and Natasha Wright both won their pairs games against Garndiffaith.

Amanda Willard, Zoe Buffin, Claire Evans, Cheryl Jones and Kimberley Lewis-Hitchcott all secured singles points to register another 7-0 rout.

Garndiffaith can hold their heads high, even after such a heavy defeat, as their positivity and potential are evident for all to see.

Being a new team and playing against established opponents can be daunting, but the signs for the future are promising.

Brynmawr Legends, with two games in hand, moved into third after a 4-3 win against Top Club Risca.

Kaye Paul and Jackie Norman and Rhian Griffiths and Steph James triumphed in the pairs to give Brynmawr a 2-0 advantage.

Norman threw exceptional darts in her singles tie, hitting a 180 in consecutive legs, but it was Top Club’s Sarah Townsend who secured the win to make it 2-1 overall.

Top Club team-mates Mandy Irwin and Sue Bailey both triumphed to put the Risca side 3-2 up.

Sue George of Top Club hit a 115 checkout but ended up losing to Kaye Paul, before Griffiths averaged 20.31 in beating Gaynor Boucher to wrap up the win for Legends.

Cwmcarn pairs partners Hannah Meek and Sharon King and Michelle Mellish and Rose Davies were victorious for a 2-0 lead against Ebbw Vale.

Jess Bonner made it 3-0, then Kath Kirby got Ebbw on the board, only for Meek to re-establish the three-point gap and take the score to 4-1.

Zoe Williams smashed a 157 checkout to pull back another point for Ebbw, and the final singles point of the night went to team-mate Dawn Phipps for a 4-3 result in Cwmcarn’s favour.

PEMBROKESHIRE

Pembrokeshire played old adversaries Breconshire at the Brynaman Rugby Club last weekend and although the League Positions were at different ends of the league, Pembrokeshire put up a good fight to narrowly lose the match by one game.

In the Ladies ‘B’ on the Saturday Sophie Davies won with a 12.04, Eirwyn (Eddie) Lewis won with a 13.41 average and Lady of the Match Tina Phillips won the Lady of the Match with a 14.99 average to draw the match 3-3.

In the Men’s ‘B’ Cellan Jones won with a 20.59 Jeff Maynard won with a 23.19. Steve Castle won with a 22.41. Ben Farr won with a 21.64. Rory Jolly won with a 22.47 and Man of the Match Stuart Davies won with a splendid 30.67 average. This was also enough to draw the game we should have won.

On Sunday our Ladies ‘A’ couldn’t buy a double and went down 2-4 with Hayley Francis-Owens 18.54 and Tracey Davies getting the Lady of the Match with a 20.25 average.

Our Men’s ‘A’ fought hard and could have had a better result but had to settle for the draw. A below par Mikey Rees started us off with a 4-3 win and a 24.47 average. Man, of the Match

Steve Alker followed this up with 4-1 win and a 27.11 average. Huw Williams was next to win 4-1 with a 25.54 average. Rhys Jones was another 4-3 winner with a 23.44 average, and this was followed up by Nathan Burdett 4-1 and a 27.00 average. Stewart Davies, promoted from the ‘B’s, won his game 4-2 with a 24.10 average and put us in front by 6-5 but we lost the last game to make the score 6-6 and the overall score 17-19 to Brecon.

Pembrokeshire Officials would like to thank All Players and supporters who travelled to Brecon.

CLWYD

Clwyd 25 – 11 Middlesex

A great result and performance over the weekend from the Clwyd ladies and gents with some fine individual performances across each section.

Women’s B

Clwyd 4-2 Middlesex

Jacqueline Brighton kicked the day off in fine form with a lady of the match performance winning 3-1 with a 16.26 average, wins then followed for Clwyd for Jo Toye 15.83 , Del Stapley 15.38 , and ladies manager Abs Hamilton 16.16 , solid and unlucky matches for Mary Williams losing 2-3 (16.13)and debutant Sammy Bagby losing 2-3 (16.08) who had a great game of which she should build on quite nicely for the coming season .

Men’s B

Clwyd 9-3 Middlesex

Phil Jones started the men’s proceedings with a comfortable 3-1 win (24.05) , Paul Alley 19.76 and Simon Roberts 23.00 gave Clwyd men a great start, Shaun Thompson was a tad unlucky losing out to his opponent 3-2 hitting a 26.58 average. Wins then followed for Clwyd by Steve Ellson 20.59, Paul Caveney 21.98, Karl Davies 22.54, Phil Wilcock 18.90, Jamie Holmes 22.33 and a sterling mom performance from Nigel Roberts winning 3-0 (28.36). Giving Clwyd a great 13-5 lead heading into the Sunday’s A games.

Women’s A

Clwyd 2-4 Middlesex

Izzy Thomas gave the Clwyd ladies a great start winning 3-2 (15.44) unlucky with good performances followed from Bethan, Rebecca and Liz Jones, Rachel Kingdon pulled one back for Clwyd (18.77), Nat Davey lost out in an unlucky deciding leg shootout 2-3 (17.12).

Men’s A

Clwyd 10-2 Middlesex

Clwyd’s Mike Warburton who’s been in fine form on the BDO circuit started the Men’s A off with a fine performance winning 4-3 (28.35) Andy Alker 4-1(25.95) Derek Williams and Craig Spriggs sadly losing out with some uncharacteristic missed doubles but the Clwyd Men’s A didn’t look back from there , wins for the promoted Nigel Roberts after his fine performance on the Saturday 4-3 (22.66) David Davies 4-0 (26.03) Tony Martin 4-0 (22.02) Dafydd Edwards 4-0 (23.03) David Routledge 4-2 (23.95) Paul Hughes 4-1 (27.64) Jason Wilcock 4-3 (22.67) and finishing the weekend off yet again Andrew Cummins 4-3 (26.43) . A fantastic team performance from Clwyd over the weekend and a big well done to all players, captains and managers, sending Clwyd top of the division 3 table, there’s a long way to go but we’re fighting all the way.

BRECONSHIRE

The Division Four South Wales derby saw Breconshire edge home 19 – 17 over close rivals and neighbours Pembrokeshire which was decided in the end on the home-side Women’s ‘A’ 4 – 2 win, as the other three matches ended in draws.

Welsh International Natalie Evans lead the way of the averages in that Women’s ‘A’ all-important win, with an 18.37 hit with supporting wins for the team coming from Kaye Hales 17.48, Sharon Hill 1658 and Emmylou Owen 15.34.

Stephen Davidson 26.49 and Graham Jenkins 22.41 came to the host rescue in the Men’s ‘A’ share of the spoils by winning last two sets to earn the draw which was required for the overall win, after earlier four points in the match had being score by Mark Layton 25.78, Lee Williams 22.58, Aled Goode 24.12 and match award-winner Dan Cole for his 27.45 average.

It was a reverse proceeding in the Men’s ‘B’ drawn match when Breconshire lost the final two encounters, home-side winners here were Andrew Kerry 18.75, Richie Williams 22.58, Craig Lewis 19.05, Simon Farley 24.46, Zac Griffiths 22.60 and Wayne Glover 25.85.

Carol Bufton with a 17.06 had the best average for the home-side in the ladies’ ‘B’ drawn match, with Donna Hilton 13.46 and Helen Thomas-Evans the other two women on the winning mark for the team.

Breconshire next match is Bedfordshire away on 30th November/1st December.

MONTGOMERY & RADNOR

Three defeats in a row see Montgomery & Radnor in 9th position in Division Three and fighting relegation after only three matches, the latest defeat was away against Wiltshire when they narrowly missed out 19 – 17 overall after the match score was adjusted from 20 – 16 to the home side after they played an illegible player in the Men’s ‘A’ match which saw match awarded to the Welsh side 7 – 5 from the original 6 – 6 result.

The difference in the end result was the travelling side 8 – 4 reverse in the Men’s ‘B’ as the three other side held their own in the match, as both Women’s sides secured draws in their matches and Men’s being awarded that win from a drawn match.

Jane Jones had the top average of 18.78 with the other two wins coming from Claire Boyle 15.14 and Lisa Husband 9.82 in the Women’s ‘B’ draw, with Katie Bellerby leading the averages with 17.19 in the Women’s ‘A’ draw, with Evonne Taylor 13.66 and Sally Urwin 13.18 adding the other victories for the MR girls.

Jon Mansell score the top average of 29.04 for Men’s ‘A’ with Jim Williams close behind with a 28.63 hit with other victories for the team coming from Ben Bevan 26.19, John Williams-Jones 24.83, Mitch Butler 24.96, Steve Price 26.93 plus the last set being awarded to Ed Price because of that infringement to secure 7 points for the visitors.

Dave Petty 17.68, Gwion Pughe 25.89, Robin Shingler 23.47 and James Hurrell 23.61 were the Mid-Wales side winners in the Men’s ‘B’.

The next match is Derbyshire at the Mont Club Newtown at the end of November.


Wales Enjoy World Cup – Preview John Williams’ November Welsh Round-Up.

Every month Darts World features a round-up of darts in Wales. John Williams’ November piece includes a section on the recent WDF World Cup and Wales efforts. We preview it here:

Wales Men’s Team narrowly missed out on their 4th Men’s WDF World Cup title when they finished second to the Netherlands, as they are crowned Men’s Team Champions with Nick Kenny securing a bronze in the Men’s Singles at the 22nd WDF World Cup held in Romania.

Welsh Men’s team.

A 9 – 7 win, in the team final, saw the Welshmen finish with a total of 87 points overall, just three points behind the Netherland’s who scored a total of 90 points from the three events challenge. England finished third on 73 points.

The Welsh side of Nick Kenny (Gwent), Jim Williams (Montgomery & Radnor) and the Gwynedd duo of Darren Bingham and Arwyn Morris clinched the team title with a last leg win over a Hong Kong side with the famous Paul Lim in their line-up who had knocked out England in the Semi-finals with a 9 – 5 scoreline.

The Men’s final saw the opening four legs shared with the Welsh wins coming through Jim Williams and Arwyn Morris at this opening stage, before victories for Darren Bingham and Nick Kenny moved Wales 4 – 2 in front, however, the far East-side hit back to level at 4 – 4. The next two sets were shared with Wales win being hit by Nick Kenny then victories for Arwyn Morris and Darren Bingham saw Wales move into 7 – 5 lead, Hong Kong narrowed that lead by winning two of the next three sets, Nick Kenny was our winner here, before Darren Bingham secured the title for Wales in 16th and final leg.

Semi-final saw Wales defeat Netherlands 9 – 4 following on from a nail-biting 17th leg Nick Kenny play-off win for a 9 – 8 verdict over a strong New Zealand side in the quarter-finals after fighting back from 4 – 1 and 7 – 5 down in the match. Earlier Knock-Out stage wins came over Australia 9 – 4 and the Isle of Man 9 – 3 after finishing top of their group of round-robin matches after 9 – 0 wins over Pakistan and Trinidad & Tobago, and 9 – 1 result over Lithuania.

In the Men’s Singles, Nick Kenny collected the bronze medal after losing out to Australia’s Peter Machin in the semi-finals, after coming through six previous round of matches against Andreas Harrysson (Sweden) 5 – 3, Joe Chaney (USA) 4 – 1, Jozsef Rucska (Hungary) 4 – 1, Keith Geraghty (Ireland) 4 – 0, Dean Biskupic (Croatia) 4 – 1 and Ki Jung Kim (Korea) 4 – 0, while Jim Williams lost out in the deciding leg against Justin Thomson (Australia) in the 3rd Round with Darren Bingham and Arwyn Morris going out to Kevin Luke (USA) AND Daniel Jensen (Denmark) respectively in their second-round matches.

Men’s Pairs event saw England end both Wales challenges, Mitchell and Day defeating Williams and Morris 4 – 2 in the last 16 round while Bingham and Kenny went out in the opening round to Heydon & Atkins.

Wales Women line-up of Rhian O’Sullivan, Chris Savvery (both Glamorgan), Katie Bellerby (Montgomery & Radnor) and Ann-Marie Potts (Cleveland) ended in joint 7th position overall with Switzerland) in the WDF Women’s World Cup with a total of 33 points as the Women’s Gold Cup went to England with 132 points, Japan were second on 100 points and Australia third on 93 points.

In the team event Wales Women went out to England in the Quarter-Finals 9 – 2, after defeating South Africa 9 – 4 in the last 16 Round after fighting through their Group stage Round-Robin matches with a 100% record with victories over Spain 9 – 5, Brazil 9 – 1, Mongolia 9 – 1, Japan 9 – 6 and Austria 9 – 4.

Women’s Pairs – O’Sullivan and Bellerby went out in the second round to Leung and Lee from Hong Kong 4 – 2, while Potts and Savvery lost 4 – 3 in their first match against O’Neill and Dunn from Northern Ireland.

Women’s Singles – Chris Savvery just fell short of the medals when she lost to Sweden’s Vicky Pruim 5 – 4 in her last 8 match after earlier wins over – Djurdjina Miscervice (Serbia) 4 – 2, Zeltite Strade (Latvia) 4 – 0, Anne Willkomm (Germany) and Cali West (USA) 4 – 3.

Rhian O’Sullivan reached the last 32 before missing out in the deciding leg against England’s Deta Hedman 4 – 3 after successful rounds against Jargalsaikhan Purevdorj (Mongolia) 4 – 0, Nora Fekete (Hungary) 4 – 0, Marjolein Noijem (Netherlands) 4 – 1.

Katie Bellerby lost in her second match versus Lena Zollikofer of Germany 4 – 2 after a win over Loli Cascales (Catalonia) 4 – 2 in her first match, while Ann-Marie Potts lost her first encounter to Veronika Ihatz of Hungary 4 – 0


John Williams summary of Welsh darts appears every month in Darts World magazine. Grab your copy of the current edition or subscribe (print or digital) here: http://www.dartsworld.com/product/magazine/

2017 World Cup of Darts quarter-finals report.

2017 World Cup of Darts – Quarter-finals report – Netherlands set up England rematch

2017 World Cup of Darts quarter-finals report.
2017 World Cup of Darts quarter-finals report: Champions England edged out Austria to reach the semis.
Photo: Lawrence Lustig / PDC

England and Netherlands meet again

Reigning champions England marched on into the semis, after edging out Austria, and have set up a clash with the Netherlands in a rematch of last year’s final. Meanwhile, other seeded nations Belgium and Wales came through their respective duels to face off in the top half of the draw later in the evening.

The afternoon session saw plenty of thrilling action, and included a 170 checkout and the second-highest ever televised average!

Read on below for Sam Barnard‘s 2017 World Cup of Darts quarter-finals report in further depth…

Singapore v Belgium

After seeing his older brother Ronny Huybrechts throw the highest ever TV average by a Belgian (115.62), recorded on Saturday afternoon, Kim was determined to not only topple Singapore’s Paul Lim in the first singles match but his sibling’s record too!

In the end, he did both, beating 63-year-old Lim – who played his part in a thrilling opening clash of the session by averaging over 100 – and being just one dart on double 18 away from breaking Michael van Gerwen’s world record of 123.40.

Kim’s effort of 121.97 is still the second-highest televised average, and he certainly gave his nation a great confidence-boosting start after winning 4-1.

However, a below-par Ronny couldn’t capitalise as Harith Lim (not related to Paul) claimed a crucial 4-2 victory, with two ton-plus checkouts along the way, to set up a doubles decider.

Ronny certainly turned up in this battle, and was the better of the four players this time around to help inspire Belgium to a 4-2 win and a place in the semi-finals.

Russia v Wales

Up next were Russia and Wales, and Gerwyn Price certainly didn’t enjoy his 4-1 win over Aleksandr Oreshkin, whose slow and unorthodox style seemed to frustrate the Iceman at times.

But his victory gave Wales a 1-0 lead in the quarter-final and took some of the pressure off teammate Mark Webster, who hadn’t had the best of tournaments prior to this match.

However, The Spider made light work of Boris Koltsov to whitewash him 4-0, and thus avoid having to face a doubles decider.

Wales now take on fellow seeds Belgium in the semis later in the day, with both aiming to reach the final for the second time.

England v Austria

Mensur Suljovic wowed the crowd by firing in the first 170 checkout of the 2017 World Cup of Darts to break Adrian Lewis early and go 2-0 up in their singles fixture.

The super Serbian-born arrowsmith soon finished the job to defeat Jackpot 4-0.

That meant that debutant Dave Chisnall, who also led the way for England against Gibraltar in the first round, had to keep them in it again.

Chizzy showed his ability and calmness in his 4-1 victory over Rowby-John Rodriguez, and took advantage of poor counting by the young Austrian.

But like Ronny Huybrechts for Belgium, Lewis put his poor singles performance behind him to help England to a crucial break in the third leg which put them 2-1 up with a fine 129 finish on bullseye.

Jackpot was unable to hit the same target in the following leg, however, which allowed Suljovic to break back and put Austria back on the front foot.

Lewis was able to finish the next two legs, though, and guide his nation into yet another semi-final.

Germany v Netherlands

Young Martin Schindler started off in the best possible fashion, hitting a 180 on his first throw and eventually winning the leg to immediately break Michael van Gerwen.

He took the next leg too, but Mighty Mike went up a level and took the next four legs in a row to win 4-2.

That meant that Raymond van Barneveld had the chance to wrap up the tie against Max Hopp.

It certainly didn’t go the darting giant’s way at first either, as Hopp went 2-0 up, but Barney was able to take the next three legs and go just a leg from putting the Netherlands through to the semis.

However, after missing two darts on double to win, Hopp took advantage and took out a crucial 105 checkout to level the scores to 3-3.

Maximiser then held his nerve to set up a doubles decider in thrilling fashion.

The Netherlands were briefly troubled in the middle of the doubles encounter, but in the end ran out 4-1 winners to set up a crunch clash with England in the semis.

Results

Singapore 1-2 Belgium
Paul Lim 1-4 Kim Huybrechts
Harith Lim 4-2 Ronny Huybrechts
Doubles: 2-4

Russia 0-2 Wales
Aleksandr Oreshkin 1-4 Gerwyn Price
Boris Koltsov 0-4 Mark Webster

England 2-1 Austria
Adrian Lewis 0-4 Mensur Suljovic
Dave Chisnall 4-1 Rowby-John Rodriguez
Doubles: 4-2

Germany 1-2 Netherlands
Martin Schindler 2-4 Michael van Gerwen
Max Hopp 4-3 Raymond van Barneveld
Doubles: 1-4

2017 World Cup of Darts preview.

2017 Betway World Cup of Darts – Tournament Preview

2017 World Cup of Darts preview.
2017 World Cup of Darts preview: This year’s edition promises to be yet another thrilling show of global darts!
Photo: Lawrence Lustig / PDC

2017 World Cup of Darts preview

Darts World produce a 2017 World Cup of Darts preview, with this year seeing 32 nations across six continents take part for the first time from June 1-4 in Frankfurt, Germany.

Find out more about each country in our in-depth country profiles article.

England are the defending champions, and have won four of the previous six editions, but will be without Phil Taylor this year.

Dave Chisnall is his replacement, and the 180 specialist will team up with Adrian Lewis in the hope of helping his nation to a third straight title.

England take on fellow British territory Gibraltar, who have 2016 Gibraltar Darts Trophy quarter-finalist Dyson Parody, as well as Dylan Duo, who returns to the set-up after missing out the last two years.

Meanwhile, Scotland are the top seeds for the first time, thanks to boasting worlds number two and three Gary Anderson and Peter Wright respectively.

The pair reached the final in 2015, and have a great chance of doing at least the same again, after avoiding England and the Netherlands in the top half of the draw.

Scotland take on Singapore first, with the Asian nation able to call upon the first man to ever hit a World Championship nine-darter in Paul Lim for the fourth year in succession.

But tournament sponsors betway have made the Netherlands slight favourites to win back their first title (and third in total) since 2014. That’s despite them being third seeds.

In world number one Michael van Gerwen and Raymond van Barneveld, they are the only pairing in this year’s event both to have won a World Cup.

The Dutch take on the Czech Republic first, in a relatively straight forward tie as they are still yet to win a match in this event in three attempts.

Test your darting knowledge by naming all 40 nations to have taken part in the World Cup.

Elsewhere, the other three former finalist nations Wales, Australia and Belgium have all been drawn in the same top half.

In-form Gerwyn Price joins former 2008 BDO world champion Mark Webster in Wales’ team for the second straight year, and they kick off their campaign against Finland.

They could face Australia as early as the quarter-finals, and the Aussies should have no troubles getting to that stage for the fourth year in succession.

Ever-present World Cup star Simon Whitlock, who reached the final in 2012 with Paul Nicholson, partners Kyle Anderson again, and they’ll be confident in beating Denmark for the second straight year.

Belgium, meanwhile, have never gone out earlier than the quarters since Kim Huybrechts joined the team in 2012, and with his half-brother Ronny they were shock finalists in 2013. They take on New Zealand up first.

Sixth seeds Northern Ireland face host nation Germany in perhaps the match of the first round, and it really could be a fiery and nervy occasion for both teams.

The Germans, who have 20-year-old duo Max Hopp and Martin Schindler in their side this year, will be desperate to go through after losing in the first round last year.

But the British nation boast in-form Daryl Gurney and the experienced Brendan Dolan, who got all the way to the semis last time.

Another intriguing opening stage battle sees two debutants drawn against each other, Brazil and Switzerland.

The South Americans are the first ever nation from their continent to take part in the PDC World Cup of Darts, while the Swiss only made it after fellow Europeans Latvia pulled out just before the deadline.

Brazil have PDC player Diogo Portela, who made his European Tour debut this year, to turn to and are slight favourites for this clash.

Austria are the other seeded country we’ve yet to mention, and with Mensur Suljovic in their team, anything is possible. They face China first.

Other nations to look out for, who have done well in the World Cup in the past, include a John Part-led Canada, Spain, South Africa, USA and Hong Kong, who are against respective teams Hungary, Japan, Sweden, Italy and Russia.

Thailand v Greece and Republic of Ireland v Poland are the final two fixtures of our 2017 World Cup of Darts preview, which on paper look very close.

Draw & schedule

Thursday, June 1 (8pm local time, 7pm BST)

First round

Thailand v Greece
Hong Kong v Russia
Republic of Ireland v Poland
Japan v Spain
Belgium v New Zealand
Australia v Denmark
Scotland v Singapore
Wales v Finland

Friday, June 2 (8pm local time, 7pm BST)

First round

USA v Italy
Hungary v Canada
Austria v China
South Africa v Sweden
Brazil v Switzerland
Northern Ireland v Germany
England v Gibraltar
Netherlands v Czech Republic

Saturday, June 3

Second round

Afternoon session (2pm local time, 1pm BST)
Belgium/New Zealand v Thailand/Greece
Wales/Finland v Republic of Ireland/Poland
Australia/Denmark v Hong Kong/Russia
Scotland/Singapore v Japan/Spain

Evening session (8pm local time, 7pm BST)
Austria/China v Hungary/Canada
Northern Ireland/Germany v Brazil/Switzerland
England/Gibraltar v South Africa/Sweden
Netherlands/Czech Republic v USA/Italy

Sunday, June 4

Afternoon session (2pm local time, 1pm BST)
Quarter-finals

Evening session (8pm local time, 7pm BST)
Semi-finals
Final

First round draw & tournament bracket

(1) Scotland v Singapore
Japan v Spain
(8) Belgium v New Zealand
Thailand v Greece
(5) Australia v Denmark
Hong Kong v Russia
(4) Wales v Finland
Republic of Ireland v Poland

(2) England v Gibraltar
South Africa v Sweden
(7) Austria v China
Hungary v Canada
(6) Northern Ireland v Germany
Brazil v Switzerland
(3) Netherlands v Czech Republic
USA v Italy